اخبار > برگزاری کارگاه آموزشی تب مالت به روشSHEP در مرکز بهداشت شهرستان خاش
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش؛ کارگاه آموزشی پیشگیری و کنترل بیماری تب مالت به روش مدل جامع سیستماتیک آموزش و ارتقای سلامت(shep) ، با هدف باز آموزی و به روز رسانی اطلاعات جمعی از مهندسین ناظر، تسهیلگران جهادی و مددکاران جهاد روستایی جهاد کشاورزی در محل سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش برگزار شد.

دکتر خاشی رییس مرکز بهداشت شهرستان گفت: با توجه به مشاهده موارد بیماری تب مالت در شهرستان و به منظور کنترل و پیشگیری از این بیماری از طریق افزایش سطح آگاهی عموم جامعه، مرکز بهداشت، جهادکشاورزی و اداره دامپزشکی شهرستان با همکاری هم اقدام به آموزش عمومی به صورت آبشاری و با استفاده از مدل استاندارد شپ( SHEP model ) نمودند.  

وی ادامه داد: در مدل آموزشیshepاطلاعات بصورت آبشاری انتقال یافته و فراگیران در ارتباطات روزانه شغلی خود با روستائیان و دامداران، آموزش های مرتبط با راهکارهای پیشگیری از بیماری تب مالت را منتقل می نمایند  تا موجب ارتقاء سطح آگاهی عمومی کاهش چشمگیر هزینه های درمانی شود

میرزایی کارشناس بیماریهای واگیر شهرستان در این کارگاه به بیان مطالبی در ارتباط با شناسایی و نحوه پیشگیری بیماری تب مالت پرداخت و ادامه داد: این بیماری بعنوان بیماری هزار چهره شناخته شده ویک بیماری مشترک بین انسان و دام می باشد که توسط باکتری بروسلا از دام آلوده به انسان انتقال می یابد.

وی گروه هدف این کارگاه را خانم های خانه دار، دامداران، تولیدکنندگان شیر و فرآورده های لبنی و... دانست  و ادامه داد: چنانچه نکات بهداشتی در هنگام نگهداری دام رعایت شود و محصولات دامی بهداشتی و پاستوریزه مصرف شود، احتمال ابتلا به بیماری بسیار کم خواهد شد...

در ادامه این کارگاه نیز تعداد بیش از2000تراکت و پمفلت آموزشی در خصوص این بیماری بین حاضرین توزیع گردید.

گفتنی است:  این طرح در راستای اجرای تفاهم نامه همکاری مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با جهاد کشاورزی و اداره دامپزشکی اجرا شد و پیش از این نیز جهت پرسنل اداره دامپزشکی برگزار شده بود.


1396/04/14 ١٣:٢٧ News ١٥٩١٦

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج