اخبار > استان سیستان و بلوچستان از استانهای دارای آزمایشگاه ژنتیک تالاسمی فعال در کشورNormal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دکتر میری در همایش بزرگ پیشگیری از تولد بیماران تالاسمی در خاش با اشاره به وجود 3200 بیمار تالاسمی در سیستان و بلوچستان گفت: سالانه 140 بیمار تالاسمی از نوع شدید یا ماژور در استان متولد می شوند که متاسفانه بیش از نیمی از موارد با آگاهی والدین ناقل بیماری به دنیا می آیند.

وی اظهار داشت: در برخی مناطق استان 90 زوج ناقل بیماری 3 و 4 فرزند تالاسمی دارند که علیرغم اجرای برنامه های آگاه سازی و پیشگیرانه به تذکرات بهداشتی توجه نمی کنند.

این مسئول ادامه داد: 65 درصد از خون های اهدایی در سیستان و بلوچستان به مصرف بیماران تالاسمی می رسد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: در سیستان و بلوچستان 1200 بیمار هموفیلی وجود دارد که 250 نفر از آنها در خاش هستند و 185 نفر از این آمار بیماران هموفیلی در خاش از نوع فاکتور 13 هستند.

دکتر میری ادامه داد: فاکتور 13 به ازای جمعیت یک تا دو میلیون نفر در دنیا اتفاق می افتد اما در خاش این آمار به ازای هر هزار نفر اتفاق می افتد.

وی افزود:آزمایشات ژنتیک تالاسمی در کشور رایگان انجام می شود لذا انتظار داریم همه افراد و خانوارها برای کاهش دادن هزینه ها و کاهش دادن بیماری های ژنتیک از فرصت های داده شده بهره ببرند.

وی گفت: سیستان و بلوچستان متاسفانه از جمله استان هایی است که شاخص مرگ و میر مادر باردار در آن نسبتا بالاست اما در سال گذشته شاهد کاهش ۵۰درصدی این شاخص مهم بودیم.

دکتر رضا کرد رئیس شبکه بهداشت و درمان خاش هم گفت: به غیر از هزینه هایی که خود خانواده ها در مبحث تهیه داروها و ایاب و ذهاب دارند و منهای هزینه های پرسنل و آزمایشات، وسائل مصرفی، اکو، ام آر آی، ویزیت تخصصی و غیره، در سال افزون بر 40 میلیارد ریال فقط برای هزینه خون و لوازم یکبار مصرف بیماران تالاسمی خاش پرداخت می کنیم.

وی در ادامه به امامان جمعه، عاقدین محلی، محضرداران و نیز خانواده ها توصیه کرد که در خصوص عواقب ازدواج های فامیلی و آسیب های آن و پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی روشنگری کنند و برنامه های آگاه سازی با هدف جلوگیری از وارد شدن هزینه به خانواده ها و دولت ناشی از تولد فرزندان مبتلا به تالاسمی در جامعه شکل بگیرند.

امامان جمعه شیعه و سنی، فرماندار، شماری از نخبگان، معتمدان و شاعران خاش نیز بر اهمیت اجرای برنامه های آگاه سازی و توجه به توصیه های بهداشتی برای کاهش دادن آمار بیماران تالاسمی تاکید کردند.

 

در پایان مراسم نیز تمامی مدیران، مسئولین و حاضران، ضمن امضای کمپین نه به تالاسمی بعنوان حمایت از برنامه پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور در شهرستان به این کمپین پیوستند.

.


 


1398/02/21 ١٣:٤٣ News ٢٢٠٣٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

نمایش اخبار

محتوای مرتبط